Kazania

“W pokorze ku prawdzie i wolności”

Zagrzebany po uszy w testach, kartkówkach i egzaminach, które od kilku tygodni pracowicie poprawiam, sięgnąłem po ostatni numer “Salwatora”. Artykuły interesujące, tematy ważne, czasami trudne

Zagrzebany po uszy w testach, kartkówkach i egzaminach, które od kilku tygodni pracowicie poprawiam, sięgnąłem po ostatni numer “Salwatora”. Artykuły interesujące, tematy ważne, czasami trudne i wymagające refleksji … A przecież jest jeden temat, który za mną chodzi już od kilku lat, a który z Salwatorem, Zbawicielem świata na pewno jest związany. Jest to temat, który we współczesnym świecie powraca z coraz bardziej wzrastającą siłą. Temat, któremu Papież poświęcił chyba jedną z najważniejszych, swoich encyklik “Veritatis Splendor”. Rozpoczyna ją bardzo znamiennymi i uderzającymi słowami:

BLASK PRAWDY jaśnieje we wszystkich dziełach Stwórcy, w szczególny zaś sposób w człowieku, (…) prawda oświeca rozum i kształtuje wolność człowieka (…)

PRAWDA -obok miłości, chyba najbardziej podstawowa ale i najbardziej dyskutowana rzeczywistość ludzkiej kondycji, ludzkiego bytowania, ludzkiego życia. I chyba także najbardziej zeszmacone słowo w naszych czasach. Sam Chrystus powiedział: “Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8,32) Od lat chodzi za mną i niepokoi mnie to zdanie. Jak Piłat, pytam nieraz z cynizmem lub z rozpaczą: “A cóż to jest prawda?” (J 18,38) I to pytanie Piłata rodzi całą serię innych pytań: Czym jest prawda? Gdzie ją znaleźć? Jak rozpoznać prawdę? Jak ją uznać i przyjąć, jak zaakceptować w swoim życiu? Jak według tej prawdy żyć?
Więcej »

hastagi na stronie:

#homilia na jutro #wierszyki pogrzebowe #kazanie o pokorze #wiersze o prawdzie #poezja pogrzebowa #wierszyki na pogrzeb #wiersze o odwadze

vote
Article Rating
Przeczytaj też!  Kazanie na Uroczystość Chrystusa Króla

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
szunaj1
szunaj1
14 lat temu

dlamnie prawdą jest to co jest,
nie to co bym chciał by było.
nie to co mi sięwydaje.
JezusChrystus zmartwychwstał ioni Go widzieli,dotykali i jedli z Nim.
Pawdy trzeba nam doświadczyć,doświadczaćjej każdego dnia,
widzieć Ją,być z Nią i żyć Nią.
Dlatego wołam każdego dnia pokory,pokory,pokory mi trzeba,bo jestem jak ten Adam skrywający się przed prawdą w raju.