Homilie Konferencje

Konferencja w Nikozji

Konferencja w Nikozji Wystąpienie kard. Stanisława Dziwisza podczas konferencji otwarcia Spotkania “Cywilizacja pokoju: religie i kultury w dialogu” – Nikozja, 16 listopada 2008 (tlumaczenie z

Konferencja w Nikozji

Wystąpienie kard. Stanisława Dziwisza podczas konferencji otwarcia Spotkania “Cywilizacja pokoju: religie i kultury w dialogu” – Nikozja, 16 listopada 2008
(tlumaczenie z wloskiego orginalu przez biuro Spotkania)

Jego Ekscelencjo Chryzostomosie, Arcybiskupie Kościoła Cypru,
Profesorze Andrea Riccardi, Założycielu Wspólnoty Sant’Egidio,
Szanowni przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich i największych religii świata,
Przedstawiciele władz,
Panie i Panowie,

bardzo się cieszę, że mogę zabrać głos podczas tej uroczystej ceremonii inaugurującej międzynarodowe spotkanie “Cywilizacja pokoju: religie i kultury w dialogu”, zorganizowaną przez Kościół cypryjski i Wspólnotę Sant’Egidio. Dzięki odwadze i wytrwałości przyjaciół ze Wspólnoty Sant’Egidio “duch Asyżu” powiewał już w wielu miejscach, przekraczając wiele granic: miasta Włoch, Europy i całego świata otworzyły się na spotkanie i dialog pomiędzy różnymi kulturami. Blask drogi przebytej wspólnie w przeciągu tych lat jest widoczny dzisiaj w tym zgromadzeniu. W świecie naznaczonym przemocą i konfliktami Wy wybraliście refleksję nad tematem pokoju.

dsc_0429

Jan Paweł II, któremu miałem zaszczyt i radość towarzyszyć przez wiele lat, był przekonany, że wymiar religijny, zepchnięty na margines społeczeństwa zachodniego i jego kultury, powinien ponownie w nim zaistnieć. Myślał tak w latach naznaczonych wielkimi napięciami pomiędzy dwoma wrogimi blokami i groźbą wojny atomowej. Pewnego dnia w roku 1986 papież wyznał mi: “Modlitwa wszystkich religii o pokój, tego nam potrzeba! Wielkiego wołania o pokój do Boga”. Stąd też wybór Asyżu, miasta św. Franciszka, jako idealnego miejsca na zgodne wzywanie Boga przez wyznawców różnych religii.
Asyż nie miał pozostać wydarzeniem jednostkowym. Dwa dni po pamiętnym 27. października 1986 papież zachęcał do tego, aby nie zapominać proroctwa z Asyżu mówiąc: „Kontynuujmy głoszenie orędzia pokoju. Żyjmy duchem Asyżu”1.
W ten sposób Jan Paweł II przyjął z zadowoleniem i wspierał od samego początku inicjatywę Wspólnoty Sant’Egidio, polegającą na organizowaniu każdego roku spotkania modlitwy o pokój w “duchu Asyżu”. Nie pozwolił nigdy, aby zabrakło jego wsparcia, wysyłając co roku przedstawicieli Stolicy Apostolskiej i swego osobistego orędzia, skierowanego do organizatorów i uczestników tych spotkań. W jednym z nich czytamy: „Dziękuję Wspólnocie Sant’Egidio za odwagę i śmiałość, z jaką podjęła “ducha Asyżu”, którego siła z roku na rok była odczuwalna w różnych miastach świata. Dzięki Bogu, nie należą do rzadkości przypadki, w których “duch Asyżu”, sprzyjając dialogowi i wzajemnemu zrozumieniu, przyniósł konkretne owoce pojednania”2.
Jan Paweł II wciąż kroczy wraz z nami “duchu Asyżu”. Z tego powodu, drodzy przyjaciele, chciałbym skierować do Was zaproszenie: przyjedźcie w przyszłym roku do Krakowa! Uczyńcie to w imię Jana Pawła II . To jest jego miasto, które tak bardzo kochał!
Są też jednak inne ważne powody, dla których kieruję do Was to zaproszenie. W roku 2009 przypada siedemdziesiąta rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. 1. września 1939 roku, poprzez inwazję na Polskę, rozpoczęła się wojna. W siedemdziesiąt lat od tego nieludzkiego wydarzenia, w trakcie którego uzbrojeni ludzie weszli na naszą ziemię, wy przybądźcie do Polski jako pielgrzymi pokoju. W Polsce pamięć o II-ej Wojnie Światowej jest wciąż żywa i widoczna. Jest tu miejsce, które bardziej niż jakiekolwiek inne przedstawia horror wojny, rasizmu i zła: Auschwitz. Z tego powodu proponuję Wam, aby nasza przyszłoroczna pielgrzymka miała w tamtym miejscu jeden ze swoich etapów. Nie wolno nam zapomnieć. Mamy obowiązek pamiętać i wspominać!
Ale jest też inna ważna rocznica: rok 1989. Był to rok rozstrzygający dla Polski i całej Europy Wschodniej. Rok wolności dla wielu narodów europejskich i źródło nadziei na zbudowanie bardziej ludzkiego i sprawiedliwego świata.
Jesteście zatem mile widziani w Krakowie! Jako arcybiskup tego starego miasta, usytuowanego w sercu Europy, przesiąkniętego pamięcią Sługi Bożego Jana Pawła II oraz bogatego w długą i bolesną historię, zapewniam Was, że zostaniecie w nim gorąco i serdecznie przyjęci. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Przeczytaj też!  VIII Dzień Papieski, 12.10.2008. Jan Paweł II – Wychowawca Młodych.

Metropolita Krakowski
Arcybiskup Stanisław Dziwisz

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy