Diecezja Płocka Diecezje Kazania

Kazanie na Zwiastowanie Pańskie 25 III

Gromadzimy się dziś w świątyni, aby oddać cześć Matce Bożej. Niech to dzisiejsze święto stanie się dla nas okazją do refleksji, do zastanowienia się nad

Gromadzimy się dziś w świątyni, aby oddać cześć Matce Bożej. Niech to dzisiejsze święto stanie się dla nas okazją do refleksji, do zastanowienia się nad naszym nabożeństwem do Matki Bożej. Często podkreślamy, jak wielką rolę dla katolików, a może zwłaszcza dla nas Polaków odgrywa Matka Boża. To do niej zwracamy się z naszymi prośbami, powierzamy Jej swoje troski i problemy, nasze sprawy osobiste, rodzinne, ale także nasze wspólne, trudne polskie sprawy. Modlimy się do Matki Bożej, oddajemy Jej cześć i bardzo dobrze, że tak robimy, bo przecież ona jest naszą Pośredniczką i najlepszą Matką. Ale czy dość często zastanawiamy się nad Jej życiem? Czy próbujemy naśladować wiarę Maryi?

Czy wiara Maryi była prosta i łatwa?

W Ewangelii słyszeliśmy dziś scenę Zwiastowania. Bóg przychodzi do zwyczajnej prostej dziewczyny i mówi jej, że będzie matką. Matką Jego Syna – Zbawiciela świata. Mówi to tej, która ślubowała życie w czystości, która miała przecież zupełnie inne plany dotyczące swojego życia. Czy to nie była próba wiary? Przecież Maryja zgadzając się na wolę Bożą nie rozumiała do końca Jego planów, Ona naprawdę niewiele rozumiała z Bożych zamiarów wobec Niej. Wiedziała tylko tyle, że będzie musiała zrezygnować ze wszystkich swoich planów i marzeń. Wiedziała, że w Jej życiu pojawi się wielkie cierpienie.

A kolejne wydarzenia z życia Matki Bożej. Czy to nie były próby jej wiary? Chyba każda matka chce, aby jej dziecko urodziło się w jak najlepszych warunkach, aby miało zapewnioną jak najlepszą pomoc i opiekę, aby niczego mu nie brakowało. Tymczasem Maryja i Józef nie znajdują dla siebie miejsca w Betlejem. Jezus rodzi się w szopie, tam, gdzie zwykle przebywa bydło – z daleka od ludzi. Zbawiciel świata, Syn Boży przychodzi na świat w tak wielkiej nędzy. Zaraz potem trzeba uciekać przed Herodem, opuścić swoją Ojczyznę, pójść w nieznane, pomiędzy obcych ludzi. Czy to nie była próba wiary?

Przeczytaj też!  Kazanie na Zesłanie Ducha świętego

Popatrzmy na całe życie Matki Bożej, na to jak musiała szukać Jezusa w świątyni, jak martwiła się o Niego widząc, jak wielu ma wrogów i przeciwników, jak musiała patrzeć na śmierć swojego Syna.

Chyba tylko matka jest w stanie zrozumieć, co Maryja czuła patrząc, jak zabijają Jezusa. Wszystko w życiu Maryi było takie trudne – Bóg niczego Jej nie ułatwiał, nie oszczędził Jej ani zmartwień, ani bólu, ani cierpienia, ani krzyża. Czy więc w moim życiu może być inaczej?

Jeżeli jestem zdruzgotany, bardzo czymś przygnieciony to wiem, że właśnie wtedy jestem bardzo blisko Matki Bożej. Blisko tej, której życie było tak trudne. Tak bardzo kochał Ją Bóg, a jednak nie zabrał cierpienia z Jej życia.

Wiara nie jest czymś łatwym, wiara jest przyjęciem z ręki Boga tego wszystkiego, co On dla nas przygotował. Czasami będą to radości, chwile szczęścia, zadowolenia, ale znacznie częściej będzie to krzyż. Nie ma chrześcijaństwa bez krzyża, nie ma wiary bez cierpienia. Jezus powiedział: „Kto nie bierze swego krzyża a idzie za mną, nie jest mnie godzien”. Wiara jest zaufaniem, zaufaniem Bogu w każdej sytuacji, nie tylko wtedy, kiedy wszystko dobrze się układa, kiedy idzie po naszej myśli ale i także wtedy, kiedy w naszym życiu, tak jak w życiu Maryi przychodzi cierpienie, lęk niepewność. Kiedy na drodze naszego życia pojawia się krzyż. Krzyż jest bolesny, ale bez krzyża nie ma zmartwychwstania.

Starajmy się naśladować Maryję w Jej postawie pełnej wiary i posłuszeństwa Bogu. Także, a może przede wszystkim w trudnych momentach naszego życia.

Prośmy Chrystusa, abyśmy na wzór Jego i naszej Matki zawsze byli pełni wiary, nadziei i miłości.

Amen.

Ks. Adam Łach

hastagi na stronie:

Przeczytaj też!  Kazanie na Uroczystość Chrystusa Króla
#kazanie na zwiastowanie #zwiastowanie pańskie #kazanie na zwiastowanie pańskie #zwiastowanie kazanie #Zwiastowanie Pańskie Kazanie #Homilia na Zwiastowanie Pańskie #zwiastowanie homilia #zwiastowanie panskie #zwiastowanie pańskie homilia #kazanie zwiastowanie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy