Diecezja Płocka Diecezje Kazania

Kazanie na Zesłanie Ducha świętego

Umiłowani w Chrystusie Zmartwychwstałym! Po raz kolejny gromadzi nas wokół Chrystusowego ołtarza wspomnienie jednego z największych wydarzeń chrześcijaństwa – oto znów odczytaliśmy fragment z Dziejów

Umiłowani w Chrystusie Zmartwychwstałym!

Po raz kolejny gromadzi nas wokół Chrystusowego ołtarza wspomnienie jednego z największych wydarzeń chrześcijaństwa – oto znów odczytaliśmy fragment z Dziejów Apostolskich, który przypomniał nam jak rodził się Kościół – najpierw jako wspólnota ludzi, którzy chodzili za Chrystusem, słuchali Jego słowa, a którzy potem – umocnieni przez Ducha mocy i mądrości, Ducha rady, rozumu, męstwa, pobożności, umiejętności i bojaźni Pańskiej – sami poszli na krańce ziemi, by głosić Dobrą Nowinę o tym, że każdy człowiek został odkupiony przez Chrystusa.

Dziś, w Jubileuszowym Roku 2000, w dzień Zesłania Ducha świętego chcemy głębiej zastanowić się nad tym, czym dla nas ludzi wierzących jest Kościół, o którym mówimy, że jest rodziną dzieci Bożych.

Od jakiegoś czasu można zauważyć jakąś szczególną nagonkę na Kościół Katolicki – nie tylko w Polsce. Wystarczy wspomnieć chociażby bezpodstawne i kłamliwe oskarżenie biskupa z Rwandy o to, że jest winny śmierci 800 tysięcy ludzi; wystarczy przywołać przed oczy ciągłe wmawianie nam, że Kościół miesza się do polityki i gospodarki, wystarczy powiedzieć, że w Rzymie, na początku lipca, kiedy będzie odbywała się narodowa pielgrzymka Polaków – zaplanowano ogólnoświatowy zjazd homoseksualistów połączony z przemarszami ulicami Świętego Miasta. To wszystko – i jeszcze wiele innych faktów, które można by przytoczyć, świadczy o tym, że na świecie toczy się jakaś przeogromna walka, by nie powiedzieć bitwa zła przeciwko dobru, natarcie antykościoła, którym są wszyscy wysługujący się złu, na Kościół Chrystusa.

Przytoczę kilka wypowiedzi pewnego wykształconego człowieka, tłumacza literatury obcej, który na łamach internetu pisze tak: „Jest u nas w Polsce kupa organizacji do walk z sektami. Może by się jakaś zainteresowała tą największą w Polsce sektą – Kościołem Katolickim”. I dalej: „Mam nadzieję, że już niedługo sytuacja Kościoła będzie taka sama jak np. w Holandii czy innych krajach UE. W kościołach są galerie, wystawy, dyskoteki itp., a jak ktoś chce się pomodlić, to zawsze gdzieś znajdzie otwarty kościół, gdzie go przyjmą”.

Takich wypowiedzi są setki, można by je cytować w nieskończoność. To wszystko daje nam obraz uruchomionej potężnej machiny, która wszystkimi możliwymi sposobami stara się zetrzeć chrześcijaństwo z powierzchni ziemi. Mass-media, polityka, czasem – mimo prowadzonej katechizacji – szkoły – to miejsca, gdzie dziś rozgrywa się batalia o to jak będzie wyglądał świat i Kościól w trzecim tysiącleciu. W obliczu tych wszystkich zagrożeń trzeba nam się zastanowić nad naszą świadomością jako Kościoła, trzeba postawić pytanie, co my wiemy o Kościele – o jego historii, teraźniejszości, o tym jaki był i jaki jest? Ci, którzy atakują Kościól nie pamiętają albo nie chcą pamiętać, że: tom właśnie Kościól a nie kto inny ustanowił już w VI w. szkolnictwo powszechne, że to on począwszy od XII w. – kiedy większość królów nie umiała czytać ani pisać – zakładał uniwersytety, w których mogli studiować ludzie wszystkich stanów, że to Kościół zakładał sierocińce, ochronki, szpitale i domy starców. Ci, którzy stawiają zarzuty Kościołowi nie mówią o tym, że to właśnie ludzie Kościoła – duchowni diecezjalni i zakonni uczyli naszych przodków uprawy roli, hodowli, budowy dróg. Nie chcą pamiętać wrogowie Kościoła, że to właśnie Kościół – jako jedyny w trudnych warunkach średniowiecza, bronił, przy pomocy dostępnych środków biednych ludzi przed samowolą możnowładców, nakładając np. karę klątwy na tych, którzy w czasie polowań niszczyli chłopskie pola.

Przeczytaj też!  Homilia bp. Piotra Libery nt. godności i powołania kobiety

Słysząc tak różne rzeczy o Kościele – począwszy od zarzutów na realnych zasługach skończywszy – musimy wreszcie postawić sobie pytanie – tu, dziś, w Zesłanie Ducha św. Roku Jubileuszowego – czym jest Kościół dla nas ludzi wierzących w Chrystusa u progu trzeciego tysiąclecia? Jak patrzymy na ten Kościół, który ostatecznie został utworzony właśnie w dzień Zesłania, kiedy to Apostołowie otrzymali nadprzyrodzoną łaskę, która pozwoliła im zapomnieć o lęku przed prześladowaniami i głosić Chrystusa wszędzie gdzie to tylko było możliwe?

Kochani!

Jawi nam się dość jasno pytanie, które wynika z przedstawionych przeze mnie poglądów. Czy my – ludzie wierzący, uważamy się za członków Kościoła, za jego dzieci, za współtwórców tej rodziny dzieci Bożych czy też może jesteśmy biernymi obserwatorami tego, co w Kościele robią ci bardziej zaangażowani – biskupi, księża, może Akcja Katolicka, my zaś ograniczamy się do stania z boku i mówienia, kiedy cos nie wyjdzie: „Kościół to czy owo”. W momencie, w którym przyjęlismy chrzest św. i sakrament bierzmowania – także w nasze dusze zstąpił Duch św. i z nas właśnie – żywych kamieni – zbudował swój Kościół. Smutne byłoby, gdybyśmy słysząc takie czy inne negatywne opinie o Kościele przyłączali się do nich, zamiast stanąć w obronie tej wspólnoty, dzięki której przecież możemy osiągnąć życie wieczne.

Jak zatem ma wyglądać nasze przyznawanie się do Kościoła w tym wrogim Chrystusowi świecie? To kwestia świadectwa, do dawania którego uzdolnił nas Pan Bóg, dając nam właśnie moc Ducha Św. Przecież on tak samo do nas, jak i do Apostołów mówi: będą was wlec przed królów i namiestników – nie bójcie się, Duch będzie mówił za was. Nie każdy może bronić wartości publicznie głosząc Chrystusa, ale każdy może to czynić w swoim środowisku – w szkole, pracy, rodzinie, na ulicy, w sklepie itd. Wszędzie każdy może dać świadectwo przywiązania do Chrystusa i Jego Kościoła. (Ojciec św. – Ziemia św. – krzyż na piersiach – znak krzyża).

Przeczytaj też!  Kazanie na 28 niedzielę zwykłą rok B

Jak zatem powinno wyglądać to nasze chrześcijańskie świadectwo?

Świadectwo to nie pokazówka, jedno- czy kilkurazowa wtedy, gdy ktoś mnie widzi, ale bycie chrześcijaninem wciąż i w każdej sytuacji: w domu i w szkole, w pracy i w kościele, na zakupach i pośród znajomych. Gdyby człowiek przyznawał się do wiary tylko w świątyni , a np. w pracy opluwał Kościół, by nie odstawać od postępowego towarzystwa, to jego pobyt w kościele jest zupełnie niepotrzebny, jest gorszący dla innych, jest jak pocałunek Judasza na policzku Chrystusa.

Wiara i uczynki z niej płynące świadczą same o sobie i za siebie. Ileż to razy da się słyszeć takie zdanie:”…ten czy ów – po co chodzi do kościoła, po cóż się modli, skoro nie szanuje innych ludzi, a jak się odezwie , to na trzy słowa dwa nie nadają się do powtórzenia?” Taki zarzut jest bardzo słuszny – jeśli świadczysz o Chrystusie tylko przed tabernakulum, a nie tam gdzie przebywasz na co dzień – to nie jest świadectwo, tylko zwykła obłuda. Czasem to świadectwo jest bardzo trudne – może nie męczeńskie- ale niejednokrotnie bliskie męczeństwa, Bo kiedy gdzieś wśród ludzi wywiązuje się dyskusja o papieżu, biskupach, aborcji, konkordacie itd., to jeśli człowiek wierzący ma odwagę bronić swoich przekonań, zaraz jest okrzyknięty konserwatystą, świętoszkiem, kościółkowym, zacofańcem, ciemniakiem. Najmilsi, tym nie możemy się przejmować, że nazywają nas tak czy inaczej. Ważne jest byśmy trwali przy Ewangelii w myśl słów: “Bądźcie zimni albo gorący – mówcie tak, tak – nie, nie.

Jako wierzący jesteśmy cały czas narażeni na posądzenia o konserwatyzm, nierozumienie świata, zacofanie. Będą nam to wmawiać niektórzy politycy, dziennikarze, eleganccy Europejczycy. Nam chrześcijanom nie wolno jednak obrażać się na ten świat. Nie wolno nam tego świata odrzucić i przekląć, mówiąc, że takich bezbożników nic już nie nawróci. Przed takim właśnie światem mamy się przyznawać do Chrystusa i Kościoła. Niech wszyscy widzą, że jesteśmy ludźmi zaufania i wiary, ludźmi świadectwa, dziećmi samego Boga.

Przeczytaj też!  Kazanie prymicyjne

To nasze świadczenie o Chrystusie musi więc dokonywać się w codzienności, w zwyczajnych ludzkich sprawach:

– przez codzienną modlitwę

– przez niedzielną Mszę św.

– znakiem krzyża przed przydrożną figurą

– śpiewaniem majowego przy krzyżu

– pomocą potrzebującym.

Drodzy, wypełnianie tego to jeszcze nie bohaterstwo. To dopiero podstawowy obowiązek. A ile razy Siostro i Bracie znajdziesz wytłumaczenie, by nie iść do kościoła, zaniedbać modlitwę? A kiedy ostatnio całą rodziną uklękliście do pacierza? A czy brałeś ojcze – głowo rodziny, swego syna za rękę, by zaprowadzić go do świątyni? A może częściej spotykaliście się przy butelce wódki? Nie dziwmy się zatem Siostry i Bracia, że w naszym narodzie dzieje się coraz gorzej, skoro brakuje chrześcijańskiego świadectwa w rodzinach; jeśli dzieci widzą rodziców albo pijanych albo zagonionych zarabianiem pieniędzy, to czego dobrego mogą się nauczyć?!

Najdrożsi w Panu!

W dzisiejszym świecie Chrystus wymaga od nas zajęcia jednoznacznej postawy. Albo jesteśmy z Nim albo przeciw Niemu. Albo czujemy się Kościołem albo stawiamy poza nim. Nie ma innej możliwości. Pamiętajmy zatem o słowach, czytanych przed kilkoma dniami w Ewangelii: „Kto się do mnie przyzna przed ludźmi, do tego i ja przyznam się przed moim Ojcem w niebie, a kto się mnie zaprze przed ludźmi, tego i ja zaprę się przed moim Ojcem, który jest w niebie”.

Nadszedł czas podjęcia decyzji – chcę się przyznać – czy zaprzeć? Siostro i Bracie, pamiętaj, że skutkiem tej decyzji jest Twoje życie wieczne. I niech stanie się ono naszym udziałem. Amen.

Ks. Adam Łach

hastagi na stronie:

#kazanie na zesłanie Ducha św #kazanie na zesłanie ducha świętego #zesłanie ducha świętego kazanie #kazanie na Zesłanie Ducha Świętego #kazania kościelne #kazanie o duchu świętym #Zesanie Ducha witego #kazanie na zeslanie ducha swietego #kazanie na Zesłanie Ducha Św #homilia na zesłanie ducha św

vote
Article Rating

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ks. Stanisław Gumiok
Ks. Stanisław Gumiok
14 lat temu

Szczęść Boże, cieszę sie ze powstał tak wspaniały sewrwis internetowy. Wreszcie sobota jest dla mnie dniem spędzonym bez stresu… niestet seminarium nie nauczyło mnie tworzenia konstruktywnych kazań. Dziekuje jeszcze raz . Bóg zapłać siemmka :)

Miłosz
Miłosz
9 lat temu

Chwała Jezusowi!
Szkoda, że kazania tu nie są biblijne… bardzo rzucił mi się w oko tekst "Smutne byłoby, gdybyśmy słysząc takie czy inne negatywne opinie o Kościele przyłączali się do nich, zamiast stanąć w obronie tej wspólnoty, dzięki której przecież możemy osiągnąć życie wieczne." – czy to znaczy, że zbawienie otrzymujemy przez przynależność do Kościoła Rzymskokatolickiego? Jednak nie ma to jak życie z Jezusem na co dzień i słuchanie głosu Ducha Świętego. Wtedy powstają najlepsze kazania – zawsze po na nabożeństwie czy grupie domowej podchodzą ludzie powiedzieć, że to "słowo dla nich było dzisiaj" :)
Pozdrawiam w Panu, brat protestant