Kazanie na szóstą niedzielę wielkanocną C.

Umiłowani!

Niech się nie trwoży wasze serce ani się nie lęka! – te pełne mocy słowa Jezusa, wypowiedziane do uczniów w dzisiejszej Ewangelii, są także słowami skierowanymi do nas, Zwłaszcza dziś, w czasach niepokoju, zamętu, lęku przed jutrem – słowa Chrystusa „Nie lękajcie się są chyba naszą jedyną ostoją.

Najmilsi!

Brak nam odwagi. Brak nam odwagi w codzienności, brak nam odwagi w zmaganiu się z trudem biedy, upadamy przed piętrzącymi się trudnościami. Boimy się być sobą, pokazać się światu takimi jakimi jesteśmy, przybierając na co dzień różne maski. Nasza wiara jest widoczna przeważnie tylko w świątyni, bo na zewnątrz brakuje odwagi, by ją wyznać wobec innych. Nasza nadzieja, zamknięta gdzieś w głębi serca, bo lękamy się powierzyć Bogu całego życia. Nasza miłość – zarezerwowana dla najbliższych – bo boimy się pokazać innym, że ich kochamy. Otacza nas świat lęku, który częstokroć paraliżuje nasze życie. W tym kołowrocie zalęknienia zapominamy o tym, że przeznaczeni jesteśmy do wielkości, do świętości, bo boimy się nawet o tym pomyśleć.

Jest taka bajka, która nieźle ilustruje tę prawdę. Pewna mysz bardzo lękała się kota, zapragnęła więc zostać kotem. Jak to w bajkach bywa, jej życzenie zostało spełnione. Zobaczyła jednak psa i bardzo się go przestraszyła. Została więc psem. Kiedy biegała jako pies, napotkła na swojej drodze lwa i – przestraszona jego wielkością – natychmiast zapragnęła zostać lwem, myśląc, że nikogo nie będzie się bała. Kiedy już była królem zwierząt, ujrzała człowieka, który mierzył do niej ze strzelby. Możemy domyślec się, że jej jedynym pragnieniem było stanie się czlowiekiem. To życzenie też zostało spełnione. Nasza myszka – już jako człowiek – siedziała w swoim mieszkaniu, gdy wtem podskoczyła cała przerażona. Przestraszyła się myszy wychodzącej z dziury.

Najmilsi!

Ta mysz nigdy nie zostałaby bohaterką. Dlaczego? Ponieważ mimo zewnętrznych zmian do końca pozostało w niej mysie, tchórzliwe serce. I często z nami dzieje się podobnie. Nasza wiera w to, że Bóg jest z nami i umacnia nas, jest jak odwaga tej myszy. A Jezus wyraźnie powiada: „Niech się nie trwoży wasze serce ani się nie lęka”. Kochani, lęk to ludzkie uczucie, Jezus doskonale o tym wie. Ale właśnie dlatego, że wie o tym, że sam znał trwogę konania, daje nam sibie jako pomoc, zapewniając o nieustannej obecności Ducha św. To właśnie Duch św. uwalnia nas od tych lęków i obdarza wewnętrznym pokojem. Jak bardzo jest on potrzebny naszym skołatanym sercom, wiemy tylko my sami. Ale nic w naszym życiu nie dzieje się automatycznie czy magicznie. Daru pokoju Jezusa, daru odwagi i męstwa trzeba chcieć, trzeba się dopominać, trzeba prosić o niego na modlitwie. Nie wolno pozostawać nam takimi myszami, które całe życie drżą przed powiedzeniem własnego zdania. Nie możemy pozostawać bierni i zalęknieni wobec sił zła, bo przecież Chrystus to zło pokonał na krzyżu. Ta śmierć jest zbyt cenna, byśmy zaprzepaścili jej owoce. Nie po to umarł i zmartwychwstał Lew Judy, byśmy my – jego wyznawcy – pozostawali przestraszonymi myszami.

Drżący, zmęczeni życiem, przerażeni problemami, poszarpani wewnętrznie, skonfliktowani sami ze sobą i otoczeniem, upadający pod nawałem chorób i cierpien – czy naprawdę nie potrzebujemy Chrystusowego pokoju? A jeśli nam go potrzeba, czemu zachowujemy się tak, jakby dobrze było żyć bez niego?

Najmilsi! Uwierzcie w to, że sami w życiu nic nie znaczymy. Możemy piąć się w górę, zdobywać zaszczytym stanowiska, pieniądze i tak naprawdę całe życie pozostać przestraszonym zerem. Bez ideałów, bez wartości, bez Chrystusowerj prawdy jesteśmy nikim. Marionetki w rękach ważniejszych od nas, przez całe życie manipulowani okłamywani, wykorzystywani – bo bojący się przyznać do prawdy. Kukiełki w rękach zła, z którym sami nie dajemy sobie rady.

A Jezus jeszcze raz przypomina: „Nie lękajcie się, daję wam pokój, jakiego świat dać wam nie może”. I choćbyśmy podlizywali się temu światu z całych sił, nie da on nam pokoju. Będziemy coraz bardziej odeń uzależnieni: będziemy się bać, że utracimy zdrowie, pieniądze, powodzenie, wpływy, układy, że nas okradną, złapią, oczernią, obmówią, zniszczą. I choćbyśmy mieli jak najlepsze układy i znajomości, to tak naprawdę nic nas od tego nie uchroni.

A może być inaczej w naszym życiu. Możemy żyć godnie, spokojnie, odważnie. Możemy nabrać dystansu do otaczającego nas świata. Zobaczyć, co jest naprawdę ważne, a co nie i wtedy uzyskać wewnętrzny pokój – dar Chrystusa. A otrzymamy go wtedy, jeśli uwierzymy, że wszystko na tym świecie zależy od Boga. Otrzymamy ten pokój, jeśli zrozumiemy, że tak naprawdę tylko Bóg jest ważny, a Jego wola najważniejsza. Wtedy słowa: „Nie lękajcie się” nabiorą naprawdę sensu, przestaną być literą w lekcjonarzu, a staną się słowem żywym, przemieniającym nasze wnętrze.

Panie, Ty jesteś jedynym dawcą pokoju. Umacniaj nas, byśmy nie zaprzepaścili tego, co nam ofiarujesz. Daj nam odwagę w wyznawaniu wiary i naucz rozróżniać rzeczy ważne od nieistotnych. Obdarz nas pokojem, byśmy nie zginęli zwiedzeni przez ojca kłamstwa, który chce nas oddalić od Ciebie. Bądź z nami Panie. Amen.

Ks. Adam Łach

hastagi na stronie:

#homilia 6 niedziela wielkanocna rok a #niech się nie trwoży serce wasze

Authors
Top