I Wielkiego Postu Rok B

I Niedziela Wielkiego Postu

I Niedziela Wielkiego Postu
Któż z nas chce mówić o swoich wadach, przyzwyczajeniach, grzechach? Nie należy to do rzeczy przyjemnych. Zresztą dzisiaj odchodzi się od mówienia, że człowiek popełnia

Któż z nas chce mówić o swoich wadach, przyzwyczajeniach, grzechach? Nie należy to do rzeczy przyjemnych. Zresztą dzisiaj odchodzi się od mówienia, że człowiek popełnia zło. On po prostu robi to co uważa. Tak się dzisiaj mówi: Proszę się nie trącać do mojego życia. To moja sprawa. Ja odpowiadam za to co mówię i robię.
Tak nas wychowuje świat. Próbuje się dzisiaj rozmywać zło i dobro, a zastępować to twierdzeniem, że to jest słuszne co ja uważam. Nie ma dobra i zła, lecz są różne zdania.
To jest niebezpieczne. Mówienie zatem w Kościele o sumieniu zakazach i obowiązkach człowieka, spotyka się to z jawną krytyką tzw. oświeconych ludzi.
Środa Popielcowa przypomniała nam, że człowiek mimo posiadania, zaszczytów, tytułów czy odznaczeń prędzej czy później opuszcza to wszystko. Nic na ten świat nie przynieśliśmy i nic z niego nie weźmiemy.
Wobec tego co jest w życiu człowieka najistotniejsze? Najistotniejsze jest nasze szczęście. Szczęście w Królestwie Bożym. Znak sypania głów popiołem oznacza, że jesteśmy właśnie tym prochem. Bo co po nas zostanie po śmierci. Proch, pył. Ro-dzimy się. Każdy w jakiś sposób z nas zaistnieje na tym świecie – lepiej lub gorzej i znika.
Trzeba zatem wiedzieć, że nie w rzeczach jest nasza przyszłość lecz w Bogu. On wzywa nas do szczęścia, które jeste-śmy wstanie odziedziczyć przez uniżenie się. Ten może być szczęśliwy, kto umie przeprosić, pomóc, pokrzepić, ofiarować się. Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu.
To, że dzisiaj nie można dojść do ładu z wychowaniem dzieci, to jest to wina zatarcia granicy między dobrem a złem. Dzisiaj dziecko nie wie co jest dobre a co złe. Ale ono za to wie doskonale, że to co robi nie będzie za to ukarane czy upo-mniane, bo jemu wolno. A niektórzy psychologowie i pedagodzy wytłumaczą dzieci, że one są jeszcze małe, nie należy krzyczeć ale trzeba ich zaciekawić.
Przestępstwa dzieci usprawiedliwiają dorośli mówiąc: on tak zrobił, bo to jest przejaw jego dorastania. On z tego wyrośnie. I to jest właśnie zatarcie granicy dobra i zła.
Człowiek aby się prawidłowo rozwijał musi wiedzieć co robi i jakie to ma znaczenie dla niego i innych ludzi. Aby dobrze wychować człowieka należy wychowywać go w systemie praw i obowiązków, w systemie dobra i zła.
Wielki Post nam przypomina, że nie jesteśmy aż tacy doskonali jak niektórzy bohaterowie filmów, gier komputerowych czy postaci z reklam. W telewizji wygląda wszystko ładnie i pięknie. Ale odkrywamy także oblicze zła w człowieku w postaci nadciągającej czarnej chmury nad Europą – wojny. To jest właśnie skutek zamazywania dobra i zła. Bo jedni są święcie przekonani, że czynią dobrze i tak samo drudzy. Każdy z nas musi uznać po pierwsze to, że jest niedoskonały i grzeszny i potrzebuje Bożej pomocy.
Nasze życie jest czasem próby i kuszenia przez złego ducha. Ciągle mamy skłonności do złego zachowania, cham-stwa, obmowy, kłamstwa, przeklinania, zabijania, zdrady, nieuczciwości i niesprawiedliwości.
Przez całe życie to nas męczy. A jednocześnie nie możemy się na to godzić. Musi być czas w naszym szarym życiu na sło-wo przepraszam wobec Boga i człowieka. Ten kto stara się przepraszać i żałować za swoje grzechy jest wielki wobec oczach Boga. Jezus też był kuszony jak dziś mówi Ewangelia: „Czterdzieści dni przebył na pustyni, kuszony przez szatana.” I mówił: „Bliskie jest Królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Każdy z nas potrzebuje, aby Bóg mu prze-baczył. Każdy popełnia grzechy. Może jest jakiś grzech, który Cię zniewala? Może grzech ciężki? Czy szukam wsparcia u Boga, Jego pokrzepienia? Czy nie zapominam o modlitwie codziennej? Jak odnoszę się do Jego przykazań? Czy żyję w zgodzie z ludźmi? Jak troszczę się o rodzinę, rodziców? I wiele innych pytań powinien sobie postawić człowiek w czasie Wielkiego Postu.
Dziś Bóg wzywa nas do nawrócenia z drogi grzechu. Spowiedź święta jest czasem wielkiej łaski Boga dla człowieka. Mamy zatem czas to wykorzystać szczególnie podczas rekolekcji i spowiedzi wielkopostnej. Amen.

Przeczytaj też!  Krzew i latorośl

Copyright © Ks. Marek Jodko
www.marekjodko.pl

hastagi na stronie:

#1 niedziela wielkiego postu #I niedziela wielkiego postu #i niedziela wielkiego postu 2012 #kazania na wielki post #kazanie na I niedzielę Wielkiego Postu #niedziele wielkiego postu #kazanie na iv niedzielę wielkiego postu rok b #kazanie na 5 niedzielę wielkiego postu rok b #kazanie I niedziela Wielkiego postu #kazanie na 3 niedzielę wielkiego postu rok b

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy