Kazanie pogrzebowe

Pogrążona w smutku rodzino, drodzy krewni, przyjaciele, znajomi Zmarłego!

Gromadzi nas na tej uroczystości smutek i żal. Bo oto żegnamy kogoś, kogo kochaliśmy, z kim przeżyliśmy wiele wspólnych chwil, kogoś, kto – po ludzku sądząc mógł jeszcze cieszyć się życiem. I choć koniec XXw. to czas, w którym wydawać się może , że człowiek potrafi wszystko, to jednak nie umie nadal powstrzymać nadchodzącej nieuchronnie śmierci, nie umie też często właściwie się do niej przygotować. Czasem nie zdąży, czasem nie potrafi, czasem po prostu nie chce. Dzień ten bowiem, jak mówił Jezus, przychodzi niepostrzeżenie jak złodziej. Na nic zda się gromadzenie skarbów tu na ziemi, jeśli przed Panem Bogiem mielibyśmy stanąć z rękami pustymi, lub co gorsze jeszcze, pełnymi zła? Dlatego, umiłowani, Bóg daje szansę, chce, aby człowiek do Niego powracał.

Pytamy, jak żyć, aby zasłużyć na wieczną nagrodę. Co czynić, aby osiągnąć życie wieczne?

Pan Jezus wskazuje na miłość. Kochanie Boga i ludzi, czynienie dobra ze względu na Chrystusa, tylko to może dać nam zbawienie. Dziś niestety coraz trudniej o tę miłość do Boga i ludzi. Kiedy człowiek staje się wrogiem drugiego przez zazdrość, nienawiść, złość. Kiedy nawet w rodzinach dzieci nie potrafią uszanować rodziców, nie zważając na ich życiowe doświadczenie i miłość, jaką otaczali ich od początku istnienia. Bóg jednak cierpliwie czeka, bo chce, aby każdy osiągnął zbawienie. Człowiekowi jednak bardzo trudno porzucić złe nawyki i przyzwyczajenia. Stąd czasem na drodze ludzkiego życia staje szczególny znak – cierpienie, które może byc krzyżem, prowadzącym do wiecznej chwały.

Umiłowani!

Wobec śmierci nadal stajemy bezradni jak przed wiekami. Możemy tylko na nią czekać. Czekać jednak nie z założonymi rękami, lecz aktywnie, czyniąc jak najwięcej dobra. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy jako chrześcijanie więcej niż żałośni. Mieć bowiem szansę życia wiecznego i zmarnować ją to doprawdy ludzka tragedia. Po śmierci nic już nie możemy zmienić – to co uczyniliśmy przemawia w naszym imieniu.

Jest jednak pewna ogromna siła, która, nawet gdy nasze życie nie zawsze było zgodne z wolą Bożą, może zmienić Boże wyroki, skrócić czyśćcowe oczekiwanie na spotkanie z Bogiem. Tą siłą jest modlitwa ofiarowana przez żyjących w intencji zmarłych. Te piękne kwiaty zwiędną, zmarnieją, będą bez wartości. Natomiast modlitwa zanoszona do Bożego Miłosierdzia może wyjednać łaskę rychłego zbawienia.

Ta modlitwa może przynieść duchową korzyść nie tylko naszym bliskim, którzy już odeszli do Pana. Ta modlitwa pomaga także nam samym, bo kiedy nasi zmarli będą już w radości wiecznej, to oni właśnie będą się wstawiać za nami.

Umiłowani!

Słyszeliśmy słowa Ewangelii o tym, że Chrystus przyszedł na świat, aby niczego nie stracić, ale żeby to wskrzesić w dniu ostatecznym. Nasz drogi Zmarły był jednym z tych, których Bóg dał Chrystusowi. Przez sakrament chrztu jego życie toczyło się w Kościele, który jest rodziną dzieci Bożych. Tak więc także do śp………………………… odnoszą się słowa Ewangelii. Także on może z ufnością oczekiwać Bożego Miłosierdzia, jest przecież dzieckiem Bożym. Chrystus nikogo nie chce potępić, bo nie po to przyszedł na ziemię. Chce każdemu dać zbawienie, które jest tak wielkim szczęściem, że nie sposób go pojąć ludzkim rozumem. “Anie oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują”. Śp……………………………miłował Boga całym sercem, stąd z wielką nadzieją myślimy o jego zbawieniu. Trzeba nam teraz tylko modlić się, aby wieczne szczęście stało się jego udziałem jak najprędzej.

Drodzy w Chrystusie!

Nikt z nas nie żyje dla siebie i nie umiera dla siebie – słyszeliśmy w czytaniu biblijnym. Można powiedzieć, że żyjemy dla innych, przede wszystkim dla Boga, zaś żniwo tego życia zbieramy dla siebie. Pamiętajmy o tym, bo każdy z nas sam o sobie zda sprawę Bogu. Amen.

Ks. Adam Łach

hastagi na stronie:

#kazanie pogrzebowe #kazania pogrzebowe #homilia pogrzebowa #homilie pogrzebowe #wiersze pogrzebowe #kazanie #kazanie na pogrzeb #czytania pogrzebowe #kazanie na pogrzebie #kazania na pogrzeb

Authors
Related posts

Top